Global Şirketler eve mi dönüyor?

internationalBatılı şirketlerin maliyet düşürmek için başvurdukları dış kaynak kullanımı (outsourcing) ile deniz aşırı stratejiler (offshoring) artık yolun sonuna geldi. Küresel iş gücü maliyetlerinin yükselmesi, çok uluslu şirketlerin global üretim politikalarını gözden düşürdü. Birçok şirket artık kendi ülkesinde üretime yönetiliyor.

Dünyanın dört bir yanına yayılan çok uluslu şirketlerin üretim stratejilerinde radikal bir değişikliğe gidiliyor. Özellikle sanayileşmiş ülkelerin dev gruplarının, maliyet düşürmek için yöneldikleri dış kaynak kullanımı-oustsourcing ile deniz aşırı üretim-offshoring sistemi çok ciddi eleştiriler almaya başladı. Şirketler artık en büyük piyasaların her birine daha yakın olmak, bu pazarlara uygun ürünler üretmek ve değişen yerel talebe çabuk yanıtlar vermeyi hedefliyor. Temek olarak daha önce şirketlerin, kendi bünyelerinde sağladıkları mal veya hizmetleri daha ucuz maliyete fakir ülkelerde üretmesi şeklinde özetlenebilecek bu stratejilerin, eskisi kadar kârlı olmadığı ve şirketlerin artık kendi ülkelerine dönüş hazırlığına geçtiği belirtiliyor.

 The Economist, son sayısında devlerin outsorucing ile offshoring faaliyetlerini mercek altına aldı. Dergi analizine göre Çin ve Hindistan’da maaşlar yılda ortalama yüzde 10-20 oranında artarken, ABD ve Avrupa’da imalat ücretleri çok az yükseldi. Vietnam, Endonezya ve Filipinler’in gücü, Çin’in üretim kapasitesi ölçülerine, verimliliğine ve arz zincirlerine ulaşamıyor. Maaşlar konusunda hala farklar var ancak ulaştırma maliyetleri gibi diğer faktörler maaş farklarını artan ölçüde dengeliyor. Örneğin Çin bilgisayar devi Lenovo’nun ABD’deki North Carolina eyaletindeki maliyetleri ile Çin ve Meksika’daki fabrikalarında maliyetleri arasında uçurum giderek azalıyor. Bu da şirketlerin eve dönüşünü hızlandırıyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın