Kendini Tavuk Zanneden Kartal

Aşağıdaki hikaye artık çok bilindik bir efsane oldu. Ancak yıllar önce (94-95 civarı) ablam sayesinde tanıştığım bu hikaye benim için o zaman bir efsane olmuştu..

——————————————- 

Bir çiftçi, yerde bulduğu bir kartal yumurtasını, tavuk yumurtası sanarak , çiftliğine götürmüş. Kuluçkaya yatan tavuğun altına koymuş. Tavuk, kartal yumurtasını da kendi yumurtası sanarak kuluçka döneminde koruyucu kanatları altında tutmuş.  

Civcivler ve kartal yavrusu yumurtadan çıkmış. Kartal yavrusu, tavukların ve civcivlerin davranışlarını taklit ederek kanat çırpmış, eşinmiş, darı tanelerini ve solucanları yemiş. Kendisinin bir tavuk olmadığını düşünmek aklına bile gelmemiş.

 

Bir gün küçük kartal gökyüzünde uçan kocaman bir kuş görmüş. Bu olağanüstü yaratığa hayranlıkla bakmış. En yakınındaki tavuğa bu kuşun ne olduğunu sormuş.

 

Ona ” kartal” derler yanıtını almış.

“Ben de kartal olmak istiyorum.” demiş küçük kartal.

“Saçmalama” demiş tavuk.”Haddini bil. Sen asla kartal olamazsın. Sen bir tavuksun. Bunu kabul et.”

Küçük kartal boynunu eğerek, toprağı eşelemiş.”Galiba haklısın.”demiş.

 

Küçük kartal yaşamı boyunca tavukların arasında yaşamış. Asla potansiyelini bilemeden. Asla gökyüzünde özgürce dolaşabileceğini bilemeden. Beş on santimetre yükseğe kadar kanat çırpıp daha fazlasını yapabileceğini, gökyüzüne ulaşabileceğini bilemeden. Asla tavuklardan farklı şeylerle beslenebileceğini bilemeden. Çünkü, kartal olmanın imkansız olduğuna inanmış. Ve kartal bir tavuk olarak ölmüş.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Kendini Tavuk Zanneden Kartal için 1 cevap

  1. Geri izleme:Ne Bileyim Ben!.. Neyse Ne? - Fatih Ekrem Bahadır

Bir cevap yazın