İhtiyar Köylü ve Yorum Farkı

Üniversite yıllarında gittiğim NLP ile ilgili bir seminerde anlatılmıştı.. Tabi anlatan kişinin anlatma şekli de aklıma kazınmasında önemli bir faktör.. Ama asıl aklıma kazıdığı vermek istediği mesajdı…

—————————–

Çin düşünürü Lao Tzu‘nun çok sevdiği bir öyküdür. Bir köyde ihtiyar bir   adam varmış.. Çok fakirmiş ama dillere destan bir beyaz atı yüzünden kral   bile onu kıskanırmış.. Kral at için ihtiyara nerdeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış..
– “Bu at, bir at değil benim için.. Bir dost.. İnsan dostunu satar mı” dermiş   hep..
Bir sabah kalkmışlar ki, at yok.. Köylü ihtiyarın başına toplanmış; – “Seni ihtiyar bunak.. Bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi.   Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran   var, ne de atın” demişler..
İhtiyar; – “Karar vermek için acele etmeyin. Sadece ‘At kayıp’ deyin. Çünkü gerçek   bu.. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar. Atımın kaybolması, bir   talihsizlik mi, yoksa bir şans mı, bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay   henüz bir başlangıç. Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez..”
Köylüler ihtiyar adama kahkahalarla gülmüşler. Ama aradan 15 gün geçmeden,   at bir gece ansızın dönmüş.. Dağlara gitmiş kendi kendine. Dönerken de,   vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş. Köylüler, ihtiyar adamın etrafına toplanıp özür dilemişler..
– “Sen haklı çıktın.. Atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir   devlet kuşu oldu senin için.. Şimdi bir at sürün var..”
– “Karar vermek için gene acele ediyorsunuz. Sadece atın geri döndüğünü   söyleyin. Bilinen gerçek sadece bu. Ondan ötesinin ne getireceğini henüz   bilmiyoruz. Bu daha başlangıç.. Birinci cümlenin birinci kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?..”
Köylüler bu defa ihtiyarla dalga geçmemişler açıktan ama, içlerinden   – “Bu herif sahiden bunamış..” diye geçirmişler..
Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu   attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun   zaman yatakta kalacakmış. Köylüler gene gelmişler ihtiyara..
– “Bir kez daha haklı çıktın. Bu atlar yüzünden tek oğlun bacağını uzun süre   kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok.. Şimdi eskisinden daha   fakir, daha zavallı olacaksın” demişler..
İhtiyar ; – “Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz. O kadar acele etmeyin.   Oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu.. Ötesi sizin verdiğiniz karar. Ama acaba ne   kadar doğru.. Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler   olacağı size asla bildirilmez..”
Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son   bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen   görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkan yokmuş, giden   gençlerin ya öleceğini ya esir düşüp köle diye satılacağını herkes   biliyormuş. Köylüler, gene ihtiyara gelmişler..
– “Gene haklı olduğun kanıtlandı. Oğlunun bacağı kırık, ama hiç değilse   yanında. Oysa bizimkiler belki asla köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının   kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer..”
– “Siz erken karar vermeye devam edin. Oysa ne olacağını kimseler bilemez.   Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde. Ama   bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor.”
Lao Tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlarmış: “Acele karar vermeyin. O zaman sizin de herkesten farkınız kalmaz. Hayatın   küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar   aklın durması halidir. Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile   gelişmeyi durdurur. Buna rağmen akıl insanı daima karara zorlar. Çünkü   gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar. Oysa gezi asla   sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar. Bir kapı kapanırken, başkası   açılır. Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz.”

Etiket(ler): , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın