Ekonomik Gidişat

6 Kasım 2012’de Amerika’da seçimler olacak.. Seçimlere 3,5 aylık bir zaman var..Seçim öncesi Amerika’daki ekonomik veriler beklenen seviyelerde hatta birçoğu yeşil bile..Bunda Amerikan Merkez Bankası ve Bernanke’nin geçmiş aylarda uyguladığı akıllı parasal genişleme politikasını uygulamasının büyük etkisi var. Ancak piyasalar ekonomik verilerin yeşil olmasına rağmen tedirgin..Çünkü bu bahar havasının bir anda bozulabileceğine dair endişe var. Haksız da sayılmazlar.

Diğer taraftan Avrupadaki borç krizine çeşitli pansumanlar yapılmaya çalışılıyor.. Ancak ne kadar doğru yapıldığı meçhul.. Zaten Euro da buna paralel olarak giderek zayıflıyor..

Kolay değil İtalya+İspanya+Almanya 110 Milyon’luk bir nufüs demek.. Bu krizin Tüm Avrupa’ya yayılıyor olması ise Tüm Euro bölgesinin dolayısı ile bu bölge ile ticari ilişkilerde bulunan tüm ülkelerin etkilenmesi demek..

Çin’de ise büyüme oranlarında geçmiş yıllara oranla yavaşlama dış talebin ve yatırımların azalmasından kaynaklanmakta..

Endişem özellikle 4. Çeyrekte çok ciddi bir krizin olabileceği.. Bu krizin bu sefer bizi teğet geçemeyecek kadar kalın olacağı…Bu nedenle şimdiden ekonomi canlandırma plan ve programlarının hazır olması gerekiyor..

Aksi takdirde Türkiye büyüme rakamlarındaki son yıllardaki başarı yerini geçmiş istatistiki verilere bırakacak..

Etiket(ler): , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın